Sprawy Spadkowe – nabycie spadku, odrzucenie spadku – prawnik Gdańsk
Sprawy spadkowe są jedną z najbardziej wrażliwych i skomplikowanych dziedzin prawa, bowiem nabycie spadku lub odrzucenie spadku wiąże się z trudnymi emocjonalnie momentami w życiu, takimi jak śmierć bliskiej osoby. Ponadto spory rodzinne i niejasności dotyczące dziedziczenia mogą wprowadzać dodatkowy stres i niepewność. W takich sytuacjach ważne jest, aby mieć wsparcie doświadczonego prawnika, który pomoże przejść przez skomplikowane procedury prawne, a także doradzi czy w danej sprawie nabycie spadku jest zasadne, a może odrzucenie spadku, będzie lepszym rozwiązaniem, które pomoże uniknąć dziedziczenia długów po zmarłym spadkodawcy.
Przyjęcie Spadku – Nabycie Spadku
Przyjęcie spadku to proces, w którym spadkobierca decyduje się na przyjęcie majątku pozostawionego przez zmarłego spadkodawcę. Może to być związane z różnymi formami odpowiedzialności za długi spadkowe. W Polsce istnieją następujące sposoby przyjęcia spadku: przyjęcie spadku wprost, przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza. Zarówno nabycie spadku wprost jak i przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza możliwe jest poprzez złożenie stosownego oświadczenia przed sądem lub notariuszem. Spadek można też odrzucić. Na podjęcie decyzji o tym czy chcemy przyjąć spadek czy odrzucić spadek jest 6 miesięcy od momentu dowiedzenia się o tytule powołania. Tak więc najczęściej jest to 6 miesięcy od dnia dowiedzenia się o śmierci spadkodawcy.
Przyjęcie Spadku Wprost – Nabycie Spadku Wprost
Przyjęcie spadku wprost oznacza, że spadkobierca przyjmuje spadek z pełną odpowiedzialnością za długi i zobowiązania zmarłego, nawet jeżeli przewyższają one wartość odziedziczonego majątku. Jest to decyzja, którą należy dobrze przemyśleć, zwłaszcza w przypadku, gdy istnieje ryzyko dużych długów. W sytuacji, gdy nie wiemy co tak naprawdę wchodziło w skład masy spadkowej, nabycie spadku wprost jest ryzykowne, lepiej więc przyjąć spadek z dobrodziejstwem inwentarza.
Przyjęcie Spadku z Dobrodziejstwem Inwentarza
Przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza to nabycie spadku, które ogranicza odpowiedzialność spadkobiercy za długi do wartości odziedziczonego majątku. Oznacza to, że spadkobierca nie będzie musiał spłacać długów spadkowych z własnych środków, jeśli przewyższają one wartość majątku spadkowego. Jest to bezpieczniejsza forma przyjęcia spadku, szczególnie w przypadku niepewności co do zobowiązań zmarłego. Przykładowo Pan Jan odziedziczył po zmarłym ojcu samochód warty 20 000 złotych, następnie Pan Jan dowiedział się, że jego ojciec nie płacił za najem mieszkania, w którym mieszkał i zaległość czynszowa wynosi 28 000 złotych, Pan Jan będzie odpowiadał do wysokości 20 000 złotych. Nie oznacza to jednak, że odpowiada za długi tylko samochodem, ale całym swoim majątkiem, do wysokości odziedziczonego samochodu.
Przyjęcie Spadku u Notariusza – Nabycie Spadku u Notariusza
Przyjęcie spadku u notariusza to formalny sposób na przyjęcie spadku, który daje pewność prawną i jest często wybierany ze względu na przejrzystość i szybkość tej czynności. Notariusz sporządza akt przyjęcia spadku, co ułatwia późniejsze procedury związane ze stwierdzeniem nabycia spadku i rozporządzaniem odziedziczonym majątkiem. W pierwszej kolejności notariusz zobowiązany jest sporządzić protokół dziedziczenia, w którym spadkobiercy złożą zapewnienie spadkowe, oświadczą swoja wolę co do przyjęcia lub odrzucenia spadku, a następnie na podstawie sporządzonego protokołu notariusz sporządza akt poświadczenia dziedziczenia, gdzie wskazuje spadkobierców oraz wysokość ich udziałów w spadku.
Nabycie Spadku
Nabycie spadku, w uproszczeniu to proces, w którym spadkobierca staje się prawowitym właścicielem majątku zmarłego. Jest to formalne uznanie określonej osoby jako spadkobiercy. Nabycie spadku może nastąpić przed sądem lub notariuszem, w pierwszym przypadku sąd na wniosek spadkobiercy lub innej osoby mającej interes prawny(prokurator, wierzyciel, gmina) wydaje postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku, natomiast notariusz sporządza tzw. akt poświadczenia dziedziczenia, który jest równoważny z postanowieniem sądu. Akt poświadczenia dziedziczenia może zostać uchylony przez sąd, gdy pojawią się np. inni spadkobiercy lub zostanie odnaleziony testament. Aby móc zarządzać majątkiem zmarłego, a także by można było dokonać działu spadku, konieczne jest jego nabycie.
Stwierdzenie Nabycia Spadku Przed Sądem
Stwierdzenie nabycia spadku przed sądem, odbywa się w trybie nieprocesowym, poprzez złożenie wniosku o stwierdzenie nabycia spadku. Wniosek o stwierdzenie nabycia spadku składa spadkobierca ustawowy lub testamentowy, a także każda osoba, która ma w tym interes prawny. Wniosek o stwierdzenie nabycia spadku składany jest do Sądu Rejonowego Wydziału Cywilnego właściwego dla ostatniego miejsca zwykłego pobytu spadkodawcy. Wniosek podlega opłacie w wysokości 100 złotych, a jeśli jest to stwierdzenie nabycia spadku na podstawie testamentu dodatkowa opłata za wpis do Rejestru Spadkowego wynosi 5 złotych.
Termin na Nabycie Spadku
Terminy nabycia spadku są istotne, ponieważ określają, do kiedy spadkobierca musi podjąć decyzję o przyjęciu lub odrzuceniu spadku. W Polsce spadkobierca ma sześć miesięcy od momentu dowiedzenia się o tytule swego powołania, aby złożyć oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku. Niezłożenie oświadczenia w terminie skutkuje przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza. Niegdyś spadek po upływie 6 miesięcy nabywało się wprost obecnie z dobrodziejstwem inwentarza.
Odrzucenie Spadku
Czas na odrzucenie spadku wynosi również sześć miesięcy od momentu dowiedzenia się o powołaniu do spadku. Spadkobierca może złożyć oświadczenie o odrzuceniu spadku przed sądem lub notariuszem. Odrzucenie spadku skutkuje traktowaniem spadkobiercy tak, jakby nie dożył otwarcia spadku. Po odrzuceniu spadku do dziedziczenia dochodzą zstępni (dzieci, wnuki, prawnuki) osoby te, mają 6 miesięcy od powzięcia informacji o powołaniu czy przyjąć czy odrzucić spadek.
Odrzucenie Spadku w Imieniu Dziecka
Często bywa tak, że potencjalni spadkobiercy spadek odrzucają, najczęściej w kolejce do dziedziczenia następnymi są ich dzieci. Niepełnoletnie dzieci spadku odrzucić nie mogą, wówczas w tej czynności reprezentują ich rodzice, jako przedstawiciele ustawowi. Odrzucenie spadku w imieniu dziecka następuje za zgodą obojga rodziców albo wspólnie. Zgodnie z przepisami, jeśli wcześniej jeden z rodziców odrzucił spadek możliwe jest odrzucenie go za dziecko, bez uzyskania uprzedniej zgody sądu, warunkiem jest aby oboje rodziców miało pełną władzę rodzicielską, a oświadczenie o odrzuceniu składane było przez jednego rodzica za zgodą drugiego lub wspólnie. W przypadku braku zgody jednego z rodziców konieczne jest wcześniejsze uzyskanie zgody sądu na odrzucenie spadku w imieniu dziecka. Zgoda na odrzucenie spadku w imieniu dziecka wyrażana jest przez Sąd Rejonowy Wydział Rodzinny i Nieletnich właściwy dla miejsca zamieszkania małoletniego dziecka.
Najczęściej zadawane pytania
1. Co to jest stwierdzenie nabycia spadku? Stwierdzenie nabycia spadku to formalne potwierdzenie przez sąd lub notariusza, że dana osoba jest prawowitym spadkobiercą.
2. Jakie są terminy nabycia spadku? Spadkobierca ma sześć miesięcy od momentu dowiedzenia się o powołaniu do spadku na złożenie oświadczenia o jego przyjęciu lub odrzuceniu.
3. Co oznacza przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza? Przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza oznacza ograniczenie odpowiedzialności spadkobiercy za długi spadkowe do wartości odziedziczonego majątku.
4. Jak wygląda proces przyjęcia spadku u notariusza? Notariusz sporządza akt przyjęcia spadku, co daje formalne potwierdzenie dla spadkobiercy, umożliwiając dalsze zarządzanie majątkiem spadkowym.
5. Ile czasu mam na odrzucenie spadku? Spadkobierca ma sześć miesięcy od momentu dowiedzenia się o powołaniu do spadku na złożenie oświadczenia o jego odrzuceniu.
6. Jaka jest różnica między zrzeczeniem a odrzuceniem spadku? Zrzeczenie dziedziczenie następuje za życia spadkodawcy, natomiast odrzucenie spadku możliwe jest dopiero po śmierci spadkodawcy.
7. Czy jeden rodzic może odrzucić spadek w imieniu dziecka? Odrzucenie wymaga wspólnego działania obojga rodziców, zarówno przed sądem jak i notariuszem. W sprawie o wyrażenie zgody na odrzucenie spadku w imieniu małoletniego dziecka wnioskodawcą może być tylko jeden rodzic, jednak drugi będzie uczestnikiem takiego postępowania. W przypadku, gdy ówczesna zgoda sądu na odrzucenie spadku nie jest konieczna, wciąż wymagane jest wspólne działanie rodziców lub zgoda obydwojga.
Zapraszamy do kontaktu i skorzystania z naszych usług. Jesteśmy tu, aby zapewnić Ci profesjonalną pomoc prawną w każdej sytuacji. Kancelaria Radcy Prawnego Ewelina Nikelska udziela porad prawnych w zakresie prawa spadkowego, na każdym etapie postępowania. Masz pytania skontaktuj się z nami, zachęcamy też do skorzystania z formularza kontaktowego.